Zatepľovanie rodinných domov a objektov
Zatepľovanie rodinných domov a objektov
Kontaktné zatepľovacie systémy (KZS)
Kontaktné zatepľovacie systémy sú priemyselne vyrábané výrobky, ktoré sa dodávajú ako súbor výrobkov a využívajú sa ako tepelná ochrana budov. Na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností sa KZS dávajú na vonkajšiu stranu starých alebo nových stien alebo stropov nad otvorenými priestranstvami. Obsahujú špeciálne spájacie prostriedky (napr. soklové lišty, rohové profily a pod.), aby sa spojili s priľahlými časťami budov (napr. otvormi, nárožiami, parapetmi atď.). KZS chránia pred poveternostnými vplyvmi a zlepšujú optický vzhľad budovy. Nezvyšujú stabilitu steny alebo stropu, na ktoré sa použili . Kontaktné zatepľovacie systémy sú na báze tepelnej izolácie z expandovaného (penového) polystyrénu EPS alebo na báze minerálnej vlny.
Postup pri kontaktnom zatepľovaní
1. Ochrana neomietaných plôch
Dôležitým faktorom je zakrytie všetkých už zrealizovaných konštrukcií, dlažieb a pod. Dôvodom je neodstrániteľnosť omietky po zaschnutí.
2. Založenie sokla
Pre založenie sa používa soklová lišta ( štartovacia lišta ) na ukladanie izolantu – polystyrénu, alebo minerálnej vlny.
3. Miešanie lepiacej malty ( stierky )
Po založení sokla zamiešame lepiacu maltu. Lepiacu maltu miešame s vodou (práškové lepiace malty)
Lepiaca maltu miešame do pastovitej formy.
4. Nanášanie lepiacej malty ( stierky )
Po zamiešaní nanášame lepiacu maltu po celom obvode izolantu a do plochy umiestnime 2 až 3 terčíky lepiacej malty. Hrúbka nanesenia má byť cca 1 cm a šírka po obvode 3 až 5 cm.
5. Lepenie izolačných dosiek
Polystyrénové, alebo minerálne dosky lepíme do väzby.
Na rohoch budovy sa previažu.
6. Ukotvenie
Izolačné dosky kotvíme rozpernými kotvami ( hmoždinkami ) so zapustením taniera 2 – 3 mm pod povrch tepelnej izolácie. Doporučené množstvo je min. 6 ks / m2. Množstvo kotiev vyplýva z projektu dodatočného zateplenia.
7. Vyhladenie stykov dosiek
Veľmi dôležitým úkonom je vyhladenie a prebrúsenie dosiek po ukotvení. Po prebrúsení je potrebné fasádu pozametať a tým ju zbaviť odlúpených častí izolantu.
8. Lepenie ochranných rohových líšt
V rohoch aplikujeme ochranné rohové lišty.
9. Nanesenie lepiacej malty a sklotextilnej mriežky
Následne nanesieme jednu vrstvu lepiacej malty a do nej vtlačíme výstužnú mriežku. Mriežku ukladáme s prekrytím v styku min. 10 cm. Lepiacu maltu vyhladíme do roviny.
10. Nanesenie a úprava povrchovej vrstvy
Po zaschnutí lepiacej malty aplikujeme podľa farebnosti povrchovej úpravy podkladný náter
( penetrácia ). Po jeho zaschnutí prevedieme povrchovú úpravu vo vybranej zrnitosti a štruktúre. Povrchová úprava by mala mať min. zrnitosť 1,5 mm.
Naša firma používa kontaktné zatepľovacie systémy od renomovaných kvalitných dodávateľov
Baumit, spol. s r.o. - Bratislava ( www.baumit.sk )
Weber – Terranova – Bratislava ( www.weber-terranova.sk )
— Potrebujete zatepliť alebo zrealizovať fasádu? —
Potrebujete zatepliť alebo zrealizovať fasádu?
Či už ide o rodinný dom, vačšiu budovu alebo komplex budov – sme vždy pripravení vám pomôcť. Ak sa potrebujete spoľahnúť na profesionálov s 12 ročnou tradíciou a zabezpečiť zateplenie, fasádne práce, alebo pripraviť špecifickú kalkuláciu na rozsiahlejšiu rekonštrukciu alebo nový projekt, neváhajte nás kontaktovať. Náš tím odborníkov je tu pre vás.